
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| Interface | 2-Wire, I²C, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Current - Timekeeping | 0.8 µA @ 1.3 V to 1.8 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 964
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52435
Ext.Price$0.52435
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52435 | $0.52435 |
| 10 | $0.42634 | $4.26340 |
| 25 | $0.39271 | $9.81775 |
| 50 | $0.36173 | $18.08650 |
| 100 | $0.33320 | $33.32000 |
| 300 | $0.31862 | $95.58600 |
| 500 | $0.30468 | $152.34000 |
| 1000 | $0.28974 | $289.74000 |
